Historia Parafii

Parafia w Piłce powstała  26 sierpnia 1767 roku

Kościół Piłka stare sdjęcie

Kościół parafialny pw. NMP Wniebowziętej w Piłce

Kościół parafialny murowany, styl halowy, fundowany 1765, obecny zbudowany 1869, konsekrowany 1888,
Całodzienna Adoracja Najśw. Sakramentu 15 lipca.
Parafia erygowana 1767

IMG 20201023 144854 Kopiuj

 

Początkowo parafia w Piłce należała do Wielenia, potem utworzono parafię w Kamienniku, do której weszła Piłka. Drewniany kościół pw. św. Piotra
z Kamiennika został przeniesiony do Piłki w latach 1764-65 przez wojewodę smoleńskiego Piotra Sapiehę z Wielenia i został konsekrowany w roku 1767. W tym samym roku erygowano w Piłce parafię.

Obecny kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej został zbudowany w roku 1869 w stylu romańskim przez ks. prob. Antoniego Prokopa, którego grób znajduje się przy kościele. Został on konsekrowany 16 października 1888 przez ks. bpa Edwarda Likowskiego. W roku 1906 dobudowano dwie zakrystie. Ołtarz główny i ołtarze boczne są z roku 1869. Są w nich obrazy P. Stankiewicza z roku 1870.

DSC 2204 Kopiuj

W Kwiejcach znajduje się kościół filialny pw. Niepokalanego Serca NMP z Fatimy, murowany, który został zbudowany w roku 1909 w stylu neogotyckim przez protestantów. Został on przejęty przez parafię w Piłce i poświęcony na kościół katolicki w roku 1947.

DSC 3943 Kopiuj

W Kamienniku na placu po pierwotnym kościele jest postawiona kaplica pw. św. Piotra. Kaplicę rozbudowali mieszkańcy w 2005 roku.

Obecnie parafia liczy 1.180 wiernych i 12 miejscowości i osad: Borzyski Młyn, Dębowiec, Gogolice, Kaczeniec - leśniczówka, Kamiennik, Kwiejce Nowe, Kwiejce Stare, Marylec - leśniczówka, Marylin, Piłka, Przecznik - leśniczówka, Radęcin - leśniczówka i Zieleniec.

W okresie letnim przebywa na terenie parafii wielu wczasowiczów, którzy wypoczywają ze względu na piękne położenie w sercu Puszczy Noteckiej, czyste jeziora i nieskażone środowisko naturalne. Wczasowicze w okresie swego wypoczynku biorą udział w życiu liturgicznym w kościele parafialnym
i w kościele filialnym w Kwiejcach.

Parafia udostępnia dawny wikariat a obecnie schronisko parafialne "Pod Rybą" na rekolekcje oazowe i wakacje dla niepełnosprawnych oraz dzieci szkolnych z innych miejscowości. Dzięki temu uczestnicy tych rekolekcji i wakacji mogą wypoczywać i modlić się w tym pięknym zakątku Puszczy Noteckiej.


Drukuj  
Parafia pw. Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej w Piłce.